K2_ITEMS_FILTERED_BY_DATE Май 2016

WEB юридическа кантора

WEB юридическа кантора е проект на неправителствената организация Програма Правна помощ. Целта е предоставяне на безплатна правна помощ чрез изготвяне на писмена юридическа консултация по конкретен правен казус. В сайта на организацията също така са поместени и бланки и процедури, касаещи комуникацията на гражданите с различни институции, както и общите условия на повечето доставчици на комунални услуги.

  • Кой може да получи правна помощ: представители на социално уязвими групи, а именно – етнически малцинства; хора, живеещи в бедност (доход на член от домакинството по-малък или равен на 300 лв./мес.); безработни; хронично болни; нетрудоспособни и хора с увреждания; самотни родители; бременни жени; многодетни семейства с 3 или повече деца; деца, лишени от родителска грижа (вкл. и настанени в институции); бежанци; жертви на насилие; хора с ограничен достъп до публични услуги; изолирани групи.
  • Каква правна помощ се предоставя: писмена юридическа консултация по конкретен проблем, свързан с правата и задълженията на гражданите, попадащи в изброените уязвими групи, съобразно действащото законодателство. При наличие на съпътстващи документи, те се изпращат в електронен вид заедно с молбата за правна помощ.  
  • Как се получава правна помощ: попълва се форма за запитване (намира се тук). Избира се по кой проект е запитването (в случая - Web юридическа кантора), имената на питащия, кратко описание на казуса, телефон и имейл за връзка. При необходимост се прикачат и съпътстващи документи. След получаване на запитването от юридическата кантора изпращат за попълване Молба-образец за предоставяне на безплатна правна консултация. В случай, че питащият попада в някоя от изброените уязвими групи, консултацията се получава в срок от 14 дни, считано от датата на първоначалното запитване. Възможно е също така изпращане на запитването и по имейл.
  • Плаща ли се: правната помощ е безплатна.

Гражданско сдружение ДНЕС

Гражданско сдружение ДНЕС е движение, чиято основна цел е да отстоява интересите и правата на гражданите и да разрешава конкретните им проблеми. Сдружението си партнира с множество НПО, доброволчески организации и обществени личности с активна гражданска позиция. Една от успешно реализираните инициативи е изграждането в цялата страна на мрежа от приемни за граждани, където юристи доброволци оказват безплатна правна помощ и консултации. Списък с адресите на приемните и контактна информация може да бъде намерен тук.

  • Кой може да получи правна помощ: всички граждани без ограничения.
  • Каква правна помощ се предоставя: безплатни правни консултации по казуси, касаещи некоректно поведение на монополни дружества и фирми от сферата на услугите (ВиК, ЕРП, мобилни оператори, интернет доставчици, кабелни оператори, туроператори, транспортни компании и т.н.); взаимоотношения с банки и застрахователни дружества; пътно-транспортни произшествия; трудови злополуки; трудово-правни спорове; проблеми с НЗОК; обезщетения по ЗОДОВ; имотни измами; корупция.
  • Как се получава правна помощ: необходимо е посещение или свързване по телефон с координатора или отговорника за приемната в съответния град и споделяне на казуса. Юристи доброволци съдействат за решаването му. Приемните са отворени за не по-малко от пет часа дневно от понеделник до петък (препоръчително е да се направи телефонно обаждане преди посещение).
  • Плаща ли се: правната помощ е безплатна.
Публикувано в Статии

Популярни теми

  • Съдебните изпълнители - какво не могат да вземат?
    Съдебните изпълнители - какво не могат да вземат? Апартамент, широколистна гора, оборудване за птицекланица, опел астра комби, телевизор, ютия и вентилатор – това са част от вещите, обявени за продан в регистъра на публичните продажби в сайта на Камарата на…
  • Професия: Медиатор
    Когато става въпрос за неплатени дългове не само гледната точка е повече от една, но и изходите от тази ситуация и  всъщност същественият въпрос е не дали ще се плаща, а кой…
  • Събиране по български
    Събиране по български (публикувана във в. Капитал, брой 47 интернет издание, 27 Ноември 2009г.) Преди време един тип ми разказа как когато споделил с приятелите си, че негова позната – в случая аз - работи…
  • Практики по събиране: Кореспонденция
    Практики по събиране: Кореспонденция „Как да си събера парите? – наскоро попита един познат – Какво всъщност правят фирмите за събиране и не мога ли сам да се справя?”. Причината да водим този разговор бяха несъбраните…
  • На изток от парите
    На изток от парите На изток твърдят, че когато ученикът е готов да учи, тогава се появява и учителят. На изток също така при закъснение на сутрешното метро министрите на транспорта подават оставка, така че може…
Creative Commons License
Другата страна на монетите

Гърба на монетата от 20 грузински тетри

Грузински тетри

Гърбовете на всички грузински монети с изключение на юбилейните са еднакви и изобразяват borjgali – грузински символ на слънцето. Около него са изписани годината на сечене и Република Грузия на грузински и английски.

Купюрите от 1, 2, 5, 10 и 20 тетри са направени от посребрена неръждаема стомана, а монетата от 50 тетри – от позлатена. Паричните единици лари и тетри (1 лара = 100 тетри) са въведени през 1995 г., като заместват купоните използвани в продължение на две години след премахването на руската рубла през 1993 г.